Strona główna » Blog » Jak dobrać rękawice bokserskie

Jak dobrać rękawice bokserskie

Data dodania: 10-11-2018


Jak dobrać rękawice bokserskie?
 
alt
 

Jak dobrać rękawice bokserskie - wprowadzenie

 

Wybór odpowiednich rękawic bokserskich jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na komfort treningu. Można pomyśleć, że wybór rękawic to sprawa prosta, ale nie jest. Nie jest, jeśli nie ma się drogowskazu, który pomoże rozeznać się w tak wielkiej ofercie, jaka znajduje się na rynku. Istnieje wiele zmiennych, które na początku wpływają za zamęt w głowie: cena, ciężar, marka, kolor, materiał, zapięcie, przeznaczenie, wypełnienie.

 


Jak wybrać rękawice bokserskie - cena

 

Pierwszym czynnikiem, na który większość zwraca uwagę to cena. Tego problemu nie będziemy mieć przy zakupie owijek bokserskich. Są one względnie tanie. Rozpiętość cenowa jednak rękawic bokserskich jest znaczna. Z całą pewnością za ceną idzie też jakość, choć nie zawsze. Nie sposób czynić tu antyreklamy producentom markowych firm, które są od wielu lat na rynku, a jednak od dekady zaczynają sprzedawać buble pod szyldem rozpoznawalności. Warto być rozważnym i pytać dookoła, lub czytać. Nie zawsze droga, markowa rękawica jest warta kupna. To jednak jest margines i w większości cena idzie w parze z jakością.
 

Tanie rękawice są robione najtańszym kosztem. Efekt jest też najtańszy.


Rękawice bokserskie można znaleźć w bardzo szerokim przedziale cenowym, od 80, a nawet 50 zł, do kilkuset złotych. Niby rękawica, to rękawica, ale NIE! To bardzo często różnica pomiędzy Trabantem a Mercedesem. Zupełnie inny komfort i wrażenia.
 


Jak dobrać rękawice bokserskie - tańsze vs droższe

 

Na samym początku warto odpowiedzieć sobie, czy warto kupować tańsze rękawice. Tak, ale tylko raczej w przypadku dużych firm, które potrzebują takiego sprzętu do jednorazowego wydarzenia, lub dla osób, które mają zwyczajnie kaprys, by spędzić kilka tygodni na zabawie w sporty walki. Ma to również sens, gdy komuś nie zależy na treningu z partnerem, technice, a potrzebuje tylko do treningu na worku, by się zmęczyć. Pewnie znajdziemy wiele innych jeszcze zastosowań, ale nie są to zastosowania do treningów w grupie, lub po prostu treningu ukierunkowanego na postęp.

Trenując w grupie, warto dbać również o swoich partnerów. Przy sparingu z partnerem, gdy ma się rękawicę z wypełnieniem na kształt gąbki, jest większe ryzyko uszkodzenia partnera i siebie. Można mieć odczucie, że uderza się samymi kośćmi. Rękawice szybko się rozbijają i mało chronią powierzchnię pięści. Po drugie, rękawice takie są zwykle źle wyprofilowane, a wypełnienie tłumi cios, a nie przekazuje siłę na przyrząd. Trudno się wówczas prawidłowo uczyć technik bokserskich. Do tego występują błędy usztywnienia i zabezpieczenia pięści, czy nadgarstka. W takich sytuacjach korzystniejsze jest uderzanie gołą pięścią, gdy naszym przyrządem treningowym jest worek bokserski lub inny przyrząd. Wówczas musimy właściwie ułożyć pięść, właściwie ją zacisnąć, by nie uszkodzić sobie struktury dłoni, czy nadgarstka.

Niestety, nie zawsze można sobie pozwolić na luksus lepszych rękawic i trzeba coś wybrać. Rękawice skórzane zwykle są droższe niż ze skóry syntetycznej. Warto zaoszczędzić wówczas na skórze, bo niekoniecznie ona wpłynie na wytrzymałość rękawic, a podniesie cenę. Uwagę lepiej zwrócić na to, jak rękawica leży na dłoni i jakie ma wypełnienie.

Ogólnie rzecz biorąc, warto zaoszczędzić i zainwestować w dobre rękawice. A może wziąć nawet na raty.

 

Jak dobrać rękawice bokserskie - marka rękawicy bokserskiej

 

Kolejnym czynnikiem może być marka rękawicy (Top King, Fairtex, Twins, Masters, Mohave...). Wcześniej jednak warto zwrócić uwagę, co brać pod uwagę podczas przymierzania rękawicy. Pomijając cenę, markę, czy kolor, rękawica musi odpowiednio leżeć na dłoni. Modele różnią się od siebie długością części roboczej, gdzie mieszczą się palce, szerokością, sposobem usztywnienia nadgarstka i sposobem uformowania samej rękawicy. To, jak leży rękawica na dłoni będzie przesądzało o tym, jak dobrać rękawice bokserskie. Warto przymierzyć rękawice (jeśli nam pozwolą) kolegów i koleżanek klubowych i zobaczyć, czy dłoń nam się swobodnie mieści, i czy nie jest za luźna. Nie powinno być odczucia, że mamy ochotę jeszcze dopchnąć palce w rękawicę, ale nie ma już miejsca.

Każdy z nas ma inaczej zbudowaną dłoń. Przesądzająca będzie tu długość palców i szerokość dłoni. Na kolejnym miejscu będzie masywność dłoni. Jeśli już dobierzemy pod względem długości i szerokości dłoni, a mamy odczucie, że rękawica jest za mała w sensie ciasnoty, to warto poszukać innego modelu, albo większej rękawicy przymierzanego modelu.

 

Jak dobrać rękawice bokserskie - ciężar rękawicy

 

Kolejnym ważnym aspektem wyboru jest ciężar rękawicy wyrażony w "oz", czyli uncjach. Możemy spotkać 8 oz, 10 oz, 12 oz, 14 oz i tak nawet do 20 oz. Zatem nie mamy tu do czynienia z tzw. rozmiarem sensu stricte, ale z ciężarem rękawicy. Są jednakże też marki, czy modele rękawic, które również używają rozmiarówki w postaci "S", "M", czy "L" obok oz. My na tym nie będziemy się skupiać. Jest to rzadkość.

Wszystko zależy nie tylko od wagi trenującego, ale również od tego, jakie będzie przeznaczenie tej rękawicy. Zwykle posiadamy jedną parę rękawic, które służą nam do treningu i do sparingu z partnerami treningowymi. Jeśli nie traktujemy partnera treningowego jak worek treningowy, to warto mieć przynajmniej ciężar rękawicy bokserskiej 12 oz. 10 oz uznajmy za ciężar rękawicy, którą używamy głównie do walki w ringu. Ma ona mniejsze wypełnienie. Dla osób, które mają wagę powyżej 75 kg warto zacząć myśleć o rękawicach 14 oz, a nawet 16 oz. Piszący artykuł przy wadze 88 kg używa głównie do treningu 16 oz, by móc w miarę spokojnie sparować i nie narażać parterów treningowych na kontuzję.

Tu jednak pojawia się pierwsza zmienna. Nie każda rękawica ważąca przykładowo 16 oz jest taka sama. Jedna będzie miała większe wypełnienie części uderzeniowej, a druga mniejsze. Przykładowo rękawice marki Fairtex mają dużo mniejsze to wypełnienie niż np. rękawice Top King. Nie należy może czynić z tego reguły, ale generalnie jest to wyczuwalne, a nawet zauważalne gołym okiem.
Warto też wiedzieć, ze pod kątem praktyki, cięższe rękawice ułatwiają pracę gardą. Są po prostu większe i mniej przez nie ciosów się przedrze. Jest to argument, by mieć chociażby dwie pary rękawic. Jedne lżejsze, które pozwolą nam bardziej realnie spojrzeć na naszą obronę, i większe, do mocniejszych sparingów.

 

Jak dobrać rękawice bokserskie - sznurowane, czy na rzep

 

Zwykle rzadko spotyka się na salach treningowych rękawice sznurowane, choć mamy doświadczenia i z takimi. Zapięcia na rzep są bardziej praktyczne, gdyż szybciej można je założyć, jak i zdjąć. Sznurowane rękawice wymuszają udział osób trzecich pomagający nam przy ich założeniu, a dokładniej wiązaniu. Sznurowane, czy zapinane na rzep? Sugerujemy rękawice zapinane na rzep.

Podsumowując, zwykle kupujący powinni zwrócić uwagę głównie na cenę, ciężar rękawicy, model pasujący do naszej dłoni, wygląd.

Wygląd może wydawać się nieistotny, ale tak nie jest. Jeśli uznamy, ze kolorystyka wpływa na nasze samopoczucie, że szarość dnia wprowadza nas w przygnębienie, a czerwień nas pobudza, to kolorystyka nie okazuje się taka bez znaczenia. Skoro spędzamy na treningu wiele godzin w miesiącu, czy w tygodniu, to warto mieć chyba coś, co nam się podoba i daje nam frajdę. Nawet jeśli chodzi o sam wygląd.

Przy okazji warto wspomnieć, że warto również zainwestować w bandaże bokserskie. Z jednej strony pozwolą nam one zachować wnętrze rękawicy we względnej higienie, a przy okazji będą zabezpieczały nam dłoń i nadgarstek przed uszkodzeniem.

Artykuł będzie uzupełniany i rozwijany, więc mam nadzieję, że znajdziecie w nim wciąż rozwijany temat doboru rękawic.

Pozdrawiamy i życzymy udanych treningów
Zespół strefazawodnika.pl

 
 
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu